24.06.2015 08:17

Na letišti pozor na vybitý mobil. Znamená podrobnou prohlídku

Vybitý mobilní telefon nebo notebook může při cestě na dovolenou zkomplikovat odbavení na letišti. Ostraha může nabýt dojmu, že nefungující zařízení by mohlo být úkrytem pro výbušninu.

Při dnešních bezpečnostních kontrolách mohou pracovníci ostrahy požádat cestující, aby si elektronické zařízení, které si sebou berou na palubu, zapnuli. Pokud nebude fungovat, může to znamenat, že neslouží svému účelu, a cestující se musí podrobit podrobné prohlídce. Kvůli hrozbě teroristických útoků některé státy zpřísnily pravidla pro odbavení elektroniky natolik, že zařízení, která nelze zapnout ani dobít, nejsou pro přepravu v kabinovém zavazadle přípustná. Týká se to například USA a Velké Británie.

Před bezpečnostní kontrolou je nutné veškerou větší elektroniku z kabinového zavazadla vyndat do přepravky k samostatné kontrole mimo zavazadlo. Cestující musí počítat i s tím, že u těchto zařízení mohou probíhat podrobnější ruční prohlídky nebo prohlídky detektory výbušnin. Zástupci českých letišť doporučují mít zařízení vždy dobité, aby bylo schopné zapnutí a ověření funkčnosti.

 

—————

Zpět