05.09.2013 13:54

Hvězdnou kariéru Johna Travolty odstartovaly muzikály

Když devětapadesátiletý herec John Travolta na Mezinárodním filmovém festivalu 2013 v Karlových Varech ukázal publiku pár tanečních kroků ze svého filmu Pomáda, který se na festivalu promítal, získal si okamžitě diváky všech věkových kategorií. Na festivalu obdržel křišťálový globus za umělecký přínos světové kinematografii a právě hudební filmy z počátku jeho kariéry nastartovaly jeho slávu. Z kina si filmy s diskotékovou hudbou skupiny BEE GEES pamatují zejména dnešní padesátníci.

Prvním Travoltovým hitem byla Horečka sobotní noci z roku 1977. Jednoduchý příběh o americké mládeži, která po nudném pracovním týdnu ožívá na diskotékových tancovačkách, nadchl publikum po celém světě. Travolta jako Tony Manero se z obyčejného předměstského mladíka stává jednou za týden na diskotéce někým jiným a své vrstevníky ohromuje skvělými tanečními kreacemi. Smysl jeho obyčejnému životu dá nová dívka, která s ním vytvoří úspěšnou taneční dvojici. Filmu výrazně pomohla hudba BEE GEES a Travolta, který byl za roli nominován na Oscara, se rázem stal idolem mládeže. Diváci film stále řadí mezi své oblíbené dvd novinky.

O rok později přišla Pomáda, kde Travolta exceloval s tehdy populární popovou zpěvačkou Olivií-Newton Johnovou. Také hudební skladatel Barry Gibb z BEE GEES po úspěchu Horečky složil pro film několik písní. Šlo o úspěšný muzikál, který byl poprvé uveden na Brodwayi už v roce 1971, a po jeho úspěchu po něm sáhli také filmoví producenti. V podobném příběhu jako v Horečce, tentokrát ze střední školy 50. let, Travolta znovu oslnil jako skvělý tanečník. „Když jste herec v New Yorku, musíte umět zpívat, tančit a občas děláte muzikál, někdy drama," vysvětloval v Karlových Varech své taneční umění. Hrdinové z Pomády prožijí o prázdninách letní lásku a netuší, že se spolu setkají na střední škole. Mezi kamarády na škole jejich láska prochází různými zvraty, ale vždy je spojuje záliba pro diskotékové tance.

Na tehdejší filmové novinky to byl naprostý hit. Módní styl, kterým Pomáda připomínala stylizovaná 50. léta, tedy nagelované vlasy, vyčesané do kohoutů a jídlo z fast foodů, se v trochu pozměněné variantě uchytil až dnes. Na divadelních prknech se Pomáda stala nejdéle hraným představením v historii Brodwaye. I hudební nahrávky z obou snímků, na nichž měli největší podíl členové skupiny BEE GEES, patří mezi nejlépe prodávané tituly v historii hudebního průmyslu. Poslechněte si je i s filmem na dvd. Například hit You’re One That I Want se ve Velké Británii v roce 1978 udržel 9 týdnů na 1. místě hitparády, pak ho na 7 týdnů vystřídal další hit Summer Nights.

John Travolta se po úspěchu muzikálových hitů dlouho nemohl prosadit. Další jeho filmy nebyly moc úspěšné. Na výsluní se opět dostal komediální trilogií Kdopak to mluví, ale jeho herecké kvality se naplno projevily až v Tarantinově snímku Pulp fiction – Historky z podsvětí z roku 1994, za který získal druhou nominaci na Oscara. Zahrál si také v akčních snímcích Operace: Zlomený šíp, Tenká červená linie či Tváří v tvář. V roce 2012 se představil v kriminální komedii Divoši.

Pokud se těšíte na filmové novinky, počkejte si na setkání dvou hvězd Johna Travolty a Roberta De Nira ve filmu Sezóna zabíjení. „Je to první esej o válce za dlouhou dobu. Moc se mi líbila má postava a výzva, kterou představovala. Rád točím filmy, ve které věřím,“ představil Travolta snímek na karlovarském festivalu.  V akčním příběhu rámovaném drsnou přírodou Apalačských hor se setkává válečný veterán z válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině a bývalý člen srbských eskader smrti.

—————

Zpět