29.09.2014 09:42

Anti-Facebook získává rychle nové příznivce

Nespokojení uživatelé Facebooku, kterým vadí ztráta soukromí a prodej reklam, našli svého spasitele. Je jím nová sociální síť Ello, která vznikla v loňském původně jako soukromá, ale před časem se otevřela všem uživatelům, ale jen na pozvání. Funguje to tak, že pozvat nového účastníka může pouze člen Ello. Protože počet těch, kdo mohou nové členy pozvat, je omezený a poptávka veliká, objevila se "pozvání na Ello" například i na dražebním on-line serveru eBay s cenami až 500 dolarů (téměř 11.000 Kč). Podle některých zpráv dostává Ello až 35.000 žádostí o členství za hodinu.
 
Společnosti, která provozuje síť Ello, deklaruje, že neprodává reklamy, ani soukromé údaje třetím stranám. Ve svém prohlášení píše: "Věříme, že komunitní síť může být silným nástrojem. Ne ale nástrojem k podvádění, vynucování a manipulování, ale místem spojení, tvoření a oslavy života. My nejsme produkt."
 
Podle politiky Ello je praktika shromažďování a prodávání osobních údajů, či mapování společenských vztahů s cílem získat zisk "odporná i neetická". "Pod zástěrkou nabídky služby 'zdarma' platí uživatelé vysokou cenu v podobě vlezlé reklamy a nedostatku soukromí."
 
Je otázka, jak dlouho "idealistická předsevzetí" síti Ello vydrží. Facebook také vznikl jako platforma pro komunikaci a zábavu studentů. Když se objevila šance, že by mohl vydělávat peníze, neodolal. (lek)
 
 

—————

Zpět